logotype

Alfa Romeo SZ (1989 - 1991)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Zagatova kreatura

Ano přátelé, vzhledem k tomu, že v poslední době se nám tady přemnožily vozy ostrovní provenience, vyvstává nutkavá potřeba přidat do série ještě jeden vůz s křížem a hadem ve znaku.

Alfa Romeo SZ (Sport Zagato) byla vysoce výkonným vozem produkovaným v omezených počtech mezi léty 1989 – 1991. Jako taková byla společným dílem Centro Stile Zagato, Centro Stile Alfa Romeo a Centro Stile FiatJ, přičemž hlavní slovo při návrhu finálního vzhledu podezřelé karosérie a interiéru měl signore Robert Opron od Fiata.

Vůz do značné míry vycházel z „poslední pořádné Alfy“ – modelu 75, který se mimo jiné vyznačoval pohoným uspořádáním Transaxle s motorem vpředu, pohonem zadních kol a převodovkou u zadní nápravy, čímž bylo dosaženo ideálního rozložení hmotnosti. Jednotlivé díly karoserie z kompozitních materiálů byla společným dílem italských a francouzských výrobců. Naladění podvozku měli za úkol rally specialisté od Lancie, patřičné brzdné schopnosti dodávaly brzdy Brembo z Alfy 75 Turbo Evoluzione. Vedle modelu SZ se v menší sérii vyráběl i odvozený roadster RZ (Roadster Zagato) Produkce obou typů probíhala v Zagatově továrničce na Via Arese v Miláně. Celkem opustilo brány závodu 1035 ks typu SZ a 241 RZ.

ladné linie kam oko dohlédne..

původní, o poznání elegantnější prototyp nesl jméno Castagna

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech