logotype

Alfa Romeo Disco Volante (1952)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

UFO z Milána.

Disco Volante patří mezi auta, která vzbudila větší pozornost, než by se dalo předpokládat z vyrobeného počtu. Jako typicky výstavní exponát posloužil  kromě toho ke zkouškám pro nový šestiválcový motor s obsahem 3 litry. Vůz dostal jméno podle své originální dvousedadlové karoserie, která byla zkonstruována firmou Touring ve spolupráci s inženýry Alfy Colombem a Sattym.

V roce 1952 postavili šest vozů Disco Volante a provedli s nimi zkušební jízdy. Dva z nich měly rám s krátkým rozvorem a čtyřválcový motor o objemu 1,9 litru.

Auto bylo v roce 1953 zřetelně pozměněno, když se na závod 1000 mil přihlásila celá stáj se čtyřmi vozy kupé. Jedno z nich byl dvoulitrový čtyřválec, další tři měly šestiválcové motory o objemu 3,6 l. Dvoulitrový vůz vzdal jízdu hned na počátku, další tři se však střídaly v čele závodu. Poškození motoru ale zastavilo první vůz a ztráta oleje v převodovce druhý. Třetí vůz, který řídil Fangio, měl částečně poškozené řízení, proto mohl jet zatáčky jen sníženou rychlostí a předstihl ho tudíž jeden z vozů Ferrari, takže do cíle se dostal jako druhý.

Ani vozy přihlášené na 24 hodinový závod ve Spa a Le Mans nebyly úspěšné, takže skromné vítězství na Grand Prix Supercortemagiore zaznamenali jako ojedinělé.

 

kupé

spider zezadu

 

Technické údaje: Karoserie: dvoumístné kupé či spider od Carozzerie Touring, trubkový rám Motor: řadový čtyřválec o objemu 1 997 ccm, max. výkon 116,2 kW při 6 500 ot./min. Převodovka: pětistupňová manuální Maximální rychlost: 225 km/h

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech