logotype

Aston Martin DB2 (1950-1954)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Sportovní kupé

DB2 byl poprvé předveden na autosalonu v New Yorku v roce 1950. Jako pohonná jednotka byl použit motor o objemu 2,6l, se kterým Aston Martin rok předtím dojel na pátém místě v závodě ve Spa. Karoserii, se kterou Aston Martin již dříve závodil v Le Mans upravil Frank Feeley z Lagondy a navrhl tvar se splývavou zádí. Pod karoserií byl obdélníkový rám podvozku z ocelových trubek nesoucí trojúhelníková ramena (jako u Porsche) s vinutými pružinami vpředu a tuhou zadní nápravou.

V roce 1951 byl představen typ se zvýšeným výkonem na 125k, u něhož bylo poprvé použito označení Vantage, jež se od té doby začalo používat pro modely s vysokým výkonem.

Vzhledem k tomu, že DB2-ka měla pouze pár sedadel a za nimi pouze nouzový prostor spíš pro zavazadla, byl ve třídě GT spíše pouze trpěn. Po roce 1953 proto Aston Martin představil nový model DB2/4 u něhož byla prodloužena karoserie, zvýšena v zadní části a byla přidána dvě malá sedadla dozadu. Přístup k malému zavazadlovému prostoru byl zajištěn výklopným zadním oknem.

 

Technické údaje: Karoserie: dvoumístné kupé Motor: vpředu uložený řadový šestiválec DOHC 2580 ccm se dvěma karburátory SU Převodovka: manuální čtyřstupňová Výkon: 107k při 5000 ot/min Maximální rychlost: 188 km/h Zrychlení 0-100 km/h: 12,4s Čtvrt míle: 18,5s

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech