logotype

Aston Martin DB5 (1964-1965)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Protřepat. Nemíchat. Služební vozidlo Jamese Bonda.

Aston Martin DB5 je evolucí modelu DB4 Series 5 Vantage, od něhož se liší zvětšeným motorem na 4 litry a volitelnou pětistupňovou převodovkou, zatímco vzhled zůstal více méně zachován. Jeho motor byl standardně vybaven třemi karburátory SU a jeho výkon byl 282k. Pouze 65 kusů z celé série (898) kupé bylo vybaveno motorem Vantage se třemi karburátory Weber, jehož výkon pak byl 314k.

 

U modelu DB5 udělal Aston Martin hodně i pro marketing a nechal jej účinkovat v upravené verzi po boku Jamese Bonda. Stalo se tak z něj jedno z nejznámějších a nejobdivovanějších aut své doby, což se dodneška projevuje na jeho ceně. Kdo by si nepřál řídit služební vozidlo agenta 007? Zahrál si ve dvou dílech Jamese Bonda - Goldfinger a Thunderball, kde byl pro jeho potřeby vybaven otáčecí poznávací značkou, neprůstřelným štítem, kulomety, vystřelovacím sedadlem spolujezdce a mnoha dalšími nezbytnými proprietami každého slušného špióna.

 

Technické údaje: Karoserie: čtyřmístné kupé Motor: vpředu uložený řadový šestiválec DOHC 3995 ccm Převodovka: zpočátku manuální čtyřstupňová DB, později pětistupňová ZF Výkon: 282k při 5500 ot/min Brzdy: přední kotoučové Maximální rychlost: 225 km/h Zrychlení 0-100 km/h: 8,6s Čtvrt míle: 16,2s

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech