logotype

Matra - Simca Rancho (1977-1984)

Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Průkopník kategorie SUV

V roce 1977 byl na autosalonu v Ženevě představen první automobil nového druhu na světě, jménem Rancho. Již na autosalonu vzbudil vlnu obdivu, ale i trochu zdrženlivosti, vždyť to byl první terénní automobil s pohonem jen předních kol.

Sama Matra-Simca Rancho prezentovala jako vůz pro cesty i necesty. I reklamní kampaň byla zaměřena na city vyznavačů jízdy automobilem ve volné přírodě. Pro skutečně těžký terén se ovšem Rancho nehodilo pro svůj pohon pouze předních kol. Dnes bychom Rancho zařadili do skupiny SUV, tj. sportovně užitkových vozidel. Ale v roce 1977 se jiným výrobcům pochopitelně o takové kategorii ani nezdálo, dnes přitom patří mezi jednu z nejrychleji se rozvíjejících.

Motor poskytl typ Simca 1308 GT pro použití v "terénním" voze byl modifikován, byl mu odebrán jeden dvojitý karburátor Weber 36, snížení výkonu o 3 kW vykompenzovala příznivější křivka průběhu točivého momentu. Tento motor byl také určen pro inovovaný typ Matra Simca Bagheera X v úpravě s 66 kW. A kromě jiných předností se vyznačuje i poměrně dlouhou životností. Olej se měnil po 7 500 km a servisní prohlídky byly předepsány po každých 15 000 ujetých kilometrů. Pozdější verze Raid byla nabízena i s uzávěrkou diferenciálu.

Celkem bylo vyrobeno na 57 000 těchto nenapodobitelných samochodů. Rancho bylo zároveň posledním auomobilem zančky Matra vyráběným v továrně v Romorantinu. Po skončení výroby Rancha odsud dlouhá léta vyjížděl původní projekt Matry – další průkopník nové kategorie Renault Espace.

šestikolka

Rancho se krčí u krajnice, aby uvolnilo místo dotírajícímu Datsunu Z.

 

Technické údaje: Karoserie: pětimístná typu pick-up s velkým prosklením Motor: čtyřdobý řadový kapalinou chlazený čtyřválec s dvouventilovým rozvodem OHV, objem 1 442 ccm Výkon: 59 kW při 5 600 ot/min Převodovka: čtyřstupňová manuální Brzdy: vpředu kotoučové, vzadu bubnové Maximální rychlost: 145 km/h

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech