logotype

Morgan Super Sports Aero (1927-1934)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Superauto od Morgana aneb výlet do dávnější historie než je u nás zvykem.

První tříkolku zkonstrouval Morgan Motor Company Ltd. už v roce 1909. V roce 1919 se firma přestěhovala z garáží H. F. S. Morgana do malé továrny, kde chtěla začít s výrobou čtyřkolových vozů. Vzhledem k tomu, že u Morganů nešlo nikdy nic rychle, firma pokračovala s výrobou oblíbených tříkolek, z nichž nejproslulejší byly modely Aero s areodynamickou karosérií.

Morgan Super Sports Aero byl představen v roce 1927 a byl o něco víc než motocykl a něco méně než auto. Byl skvěle ovladatelný a s nabídkou motocyklových motorů (Ford, JAP, Matchless a Blackburne) byl skvělým základem pro modifikace. Vytvořil si tak vlastní svéráznou závodní sérii a přivedl Morgan k soutěžním úspěchům.

Zvláštností tohoto neobvyklého vozu je i ovládání, kdy se například plyn přidával páčkou na volantu a dvourychlostní převodovka s řetězovým pohonem.

Silnou stránkou Morganů nebyly silné motory, úchvatná karoserie, ale především skvělá ovladatelnost a zábavnost. Díky tomu jich bylo vyrobeno skoro 18000.

V roce 1930 byl paní Gwendě Stewart naměřen rychlostní rekord s vyladěným Morganem Super Sports Aero - 186,14 km/h.

 

 

 

 

Technické údaje: Motor: vidlicový dvouválec OHV o obsahu 1096 ccm Výkon: 45k Náhon: na zadní kolo Hmotnost: 406 kg Maximální rychlost: 153 km/h

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech