logotype

NSU Ro80 (1968-1977)

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Špatně načasovaná bomba.

NSU Ro 80, dynamicky brilantní, technologicky pokrokový a okamžitě vyhlášený evropský vůz roku 1968 sliboval, že bude jedním z nejúspěšnějších a nejdůležitějších vozů své doby.

Do roka však Ro80 upadl do bahna problémů s kontrolou kvality, nadměrnou spotřebou paliva, záručními opravami a s polámanými rotačními motory. NSU bohužel nechala na svých zákaznících, aby se o další vývoj starali sami, a motor se dvěma rotory, jakkoli koncepčně senzační byl konstrukční katastrofou, protože většina agregátů se musela po ujetí 48 000 km měnit! Čas ukázal, že se rotační experiment nemusel vyvíjet tak neuspořádaně a díky síti specialistů, kteří dokončili to, co NSU začala, by Ro80 mohla nyní být spolehlivá. To ovšem naneštěstí pro NSU přišlo příliš pozdě, a tak se její klíčový vůz stal jen odstrašujícím mementem ve vývoji motorů.

Kdyby tento motor fungoval dobře, byl by to opravdu skvělý stroj – svižný, hladký, a s ovladatelností, která o celá léta předběhla svojí dobu. Ro80 se kromě toho také mohl pochlubit takovými technologickými inovacemi, jako byla poloautomatická převodovka a aerodynamika nejlepší v dané třídě vozů.

zdroj potíží

takovouto pěknou sbírku odepsaných Ro 80 a jejich motorů, co dávno vypustily duši najdete v jedné německé stodole u francouzských hranic

 

Technické údaje: Karoserie: čtyřdveřový sedan nadčasových tvarů Motor: dvoukomorový rotační Wankel motor (s krouživým pístem), objem komor 2x 497 cm3, maximální výkon 86 kW Maximální rychlost: 181 km/h Zrychlení 0 - 100 km/h za 13,1 s Celkem vyrobeno: 37 398 ks

2024  PARTAJ - Magazín o klasických autech